Laserové omladenie už nie je niečím vzácnym a mýtickým. V dnešnej dobe môže každý vrátiť prežité roky späť. Nie všetci ľudia však majú spoľahlivé informácie o metódach omladzovania laserom, v dôsledku čoho sa pri výbere procedúry mýlia.
Najprv musíte pochopiť typy postupov. Sú dve z nich:
ablatívne;
neablatívne.
Na druhej strane sú tieto typy vplyvov rozdelené na:
pevný (plný);
zlomkové (neúplné).
Možno sa na prvý pohľad tieto metódy omladzovania laserom môžu zdať podobné, no zďaleka to tak nie je. Len výsledok je rovnaký: po vhodne zvolených typoch ošetrení pleť omladne o niekoľko rokov a naozaj vyzerá oveľa lepšie.
Neablatívne laserové ošetrenie pracuje s hlbokými vrstvami kože a prehrieva ich. Vplyv energie laserového lúča na fibroblasty spôsobuje, že produkujú kolagén a elastín zrýchleným tempom. Zlepšuje sa aj mikrocirkulácia vo vrstvách pokožky.
Táto metóda je najúčinnejšia, keď:
jazvy a vážne poškodenie kože;
rozsiahle vyrážky;
hyperpigmentácia a nerovnomerná pleť;
post-akné;
strie.
Neablatívna liečba je založená na prevádzke erbiového lasera. Vďaka špeciálnej vlnovej dĺžke (1550 nm) nie sú ovplyvnené horné vrstvy pokožky, zatiaľ čo spodné vrstvy dostávajú potrebnú stimuláciu na obnovu. Vďaka tomu je väčšina defektov odstránená.
Ablatívne laserové ošetrenie funguje trochu inak. Táto metóda využíva oxid uhličitý laser s vlnovou dĺžkou 10600 nm. Náraz sa vykonáva nielen na spodných, ale aj na horných vrstvách kože. Pomocou ablačnej metódy sa textúra pokožky vyrovná a dosiahne sa liftingový efekt. Použiteľné pre:
vrásky okolo očí, malé vrásky na tvári;
znížený tón pleti;
poruchy pigmentácie.
Je potrebné poznamenať, že rehabilitačné obdobie po tomto postupe bude o niečo dlhšie, pretože sú vystavené väčšie objemy kože ako pri neablatívnej metóde.
Napriek rozdielom je podstata oboch metód rovnaká. Pomocou energie laserového lúča sa voda v derme zahrieva a doslova odparuje. Zároveň sa spúšťa syntéza kolagénu a elastínu potrebná na omladenie.
Frakčná a kontinuálna laserová expozícia
Aj keď poskytujú približne rovnaké výsledky, tieto dve metódy majú významné rozdiely.
Pri kontinuálnom laserovom ošetrení pôsobí laser na kožu na jednom veľkom mieste. Kvôli príliš vysokému riziku zjazvenia a dlhým časom rekonvalescencie sa však tento typ laserového ošetrenia v súčasnosti prakticky nikde nepoužíva.
V inom prípade je laser rozdelený do mnohých malých lúčov, ktoré tvoria mriežku. Laser, ktorý pôsobí len na 20 % plochy pokožky, teda dosahuje 100 % omladzujúci efekt. Táto metóda je modernejšia a bezpečnejšia, jej použitím sa výrazne skracuje doba rehabilitácie.
Laserová fotorejuvenizácia
Táto omladzovacia technika, podobne ako neablatívna, pracuje s hlbokými vrstvami pokožky. Ale v žiadnom prípade nie sú rovnaké alebo zameniteľné.
Najjemnejšie laserové lúče takmer úplne „ignorujú" dermis, no výborne pôsobia na nervové zakončenia v koži, ktoré dávajú telu signál na obnovu buniek. Jemné vrásky zmiznú, tón pleti sa obnoví.
Pri laserovej fotorejuvenizácii sa používajú prístroje ako KTP (vlnová dĺžka 532 nm) a ND: Yag (vlnová dĺžka 1064 nm). Vďaka týmto parametrom je laserové žiarenie dokonale absorbované molekulami hemoglobínu a melanínu, ktoré sú zodpovedné za pigmentáciu kože. Molekuly vody sa zároveň prakticky nezohrievajú. Z týchto dôvodov je laserová fotorejuvenizácia mimoriadne účinným nástrojom pri korekcii farby pleti a v boji proti cievnym sieťam na nej.
Táto technika nevyžaduje dlhé rehabilitačné obdobie a anestéziu.
Konečne
Každá laserová metóda omladenia pleti má svoje jedinečné vlastnosti, ktoré vo veľkej miere ovplyvňujú konečný výsledok. Je potrebné starostlivo vybrať techniku, aby omladenie bolo nielen jednoduché a efektívne, ale aj bezpečný proces.
Stojí za to vedieť, že niektorí kozmetológovia nezverejňujú klientovi všetky vlastnosti tohto postupu a vyberajú zariadenie na laserové ošetrenie na princípe „čo je k dispozícii". Aby ste tomu zabránili, mali by ste kontaktovať skúsených odborníkov so skúsenosťami, ktorí sa počas celej doby práce pozitívne osvedčili.